Karta kredytowa to nic innego jak karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez bank. Płatności wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w postaci ciężaru limitu.
Co miesiąc bank przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) lub umożliwia dostęp do tych informacji przez zalogowanie się do konta (dla posiadacza karty powiązanej z kontem w danym banku). Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych. Użytkowanie karty kredytowej może być bezpłatne w skali roku jeśli spełnimy pewne wymagania Banku.
Z kartą kredytową związany jest tzw. okres bezodsetkowy, czyli tzw. grace period. Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez Bank na zestawieniu transakcji do podanego terminu to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego (ale jeśli spłaci np. 95% zadłużenia, to odsetki zapłaci nie od brakujących 5%, lecz nadal od całej kwoty zadłużenia). Okres bezodsetkowy nie dotyczy wypłat z bankomatów. W przypadku podjęcia gotówki odsetki naliczane są od razu.
Zaletą jest to, że z darmowego kredytu można korzystać przez prawie 2 miesiące, ale są to pozorne 2 miesiące. Mechanizm korzystania z karty kredytowej polega na tym, że wykonane w danym okresie (np. w maju) transakcje trzeba spłacić w ciągu ok. 24 dni po jego zakończeniu (czyli np. do 24 czerwca). W konsekwencji dla transakcji wykonanych w dniu 1 maja okres bezodsetkowy potrwa 54 dni, a dla tych z dnia 30 kwietnia jedynie 24 dni.

 


  •  
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.