Obecnie karta płatnicza jest narzędziem powszechnie używanym, zdecydowana większość banków na świecie i wszystkie w Polsce wydają karty.
Ciekawostką jest to, że karta nie została wymyślona przez bankowców tylko przez klientów i właścicieli sklepów. Pomysł karty zrodził się z potrzeby znalezienia sposobu sprzedaży towaru na kredyt. Szukano narzędzia, które jednocześnie będzie potwierdzeniem, że dana osoba może odebrać zamówiony towar, a zarazem ułatwi prowadzenie rejestrów Klientów kupujących na kredyt. Tak właśnie powstała karta płatnicza – Klient okazywał kartę i na podstawie numeru karty wydawano mu towar, pod tym samym numerem w rejestrze zapisywano zakupy na kredyt danego Klienta. Pierwszą kartę w 1914 roku, wydała amerykańska firma Western Union. Była to blaszka z wytłoczonym numerem, której Klient używał do płacenia w tej firmie. Zatem początkowo karty nie były w ogóle związane z działalnością banków – wydawały je duże firmy lub sieci sklepów, które udzielały w ten sposób kredytu kupieckiego na zakup towarów w swojej sieci.
Pierwszym bankiem , który wydał kartę o nazwie „Americard” w 1958 roku był Bank of America. Była to pierwsza karta kredytowa, Klient korzystał z kredytu udzielonego przez Bank, na podstawie zestawienia które otrzymywał, spłacał całość lub część kwoty zadłużenia. Karta ta stała się tak popularna, że wkrótce inne banki zaczęły występować o zgodę (licencję) do Bank of America, na wydawanie takiej karty. Produkt bardzo szybko upowszechniał się i już w latach 70-tych powstały 2 organizacje (pionierzy dzisiejszej Visy i MasterCarda), które skupiły prawie 1,5 tys banków w USA.
W Polsce w czasach PRL-u nikt nie wydawał kart płatniczych, ale firma Orbis akceptowała płatności kartami dokonywane przez obcokrajowców i to właśnie Orbis we współpracy z Bankiem Inicjatyw Gospodarczych (BIG) w 1991 roku utworzył firmę PolCard, zajmującą się rozliczaniem transakcji dokonanych kartami i budowaniem sieci akceptacji. W 1991 roku BIG wydał pierwszą kartę płatniczą Visę Biznes.

W kolejnych latach na polski rynek wprowadzono nowe produkty i nowe technologie:
1993 – Pekao S.A. wydał pierwszą kartę dla klientów indywidualnych,
1995 – Pekao S.A. wydał pierwszą kartę kredytową.
2001 – powstały pierwsze karty wirtualne,
2002 – ING Bank Śląski wydał kartę pre-paid,
2003 – Kredyt Bank S.A. wydał pierwszą kartę z mikrochipem.
Od tego czasu rynek kart zarówno w Polsce, jak i na świecie rozwija się niezwykle szybko, wciąż powstają nowe produkty, technologie i rozwiązania : karty kredytowo-debetowe, karty zbliżeniowe, karty wirtualne bez plastiku, itp.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.