Jakie informacje zapisane są na karcie?

Karty tłoczone (embossowane) – na takiej karcie wytłoczone są najważniejsze informacje czyli: numer karty, data ważności oraz imię i nazwisko użytkownika . Dzięki temu można je odcisnąć na samokopiującym papierze, w specjalnym urządzeniu tzw. imprinterze („maszynka ręczna”, „żelazko”).

Karty płaskie (nie-embossowane) – wszystkie dane karty są na niej nadrukowane, a nie wytłoczone, a podstawowym sposobem obsługi karty jest pasek magnetyczny lub chip.

Karty z paskiem magnetycznym – na odwrocie karty jest pasek magnetyczny, gdzie zapisane są najważniejsze informacje o karcie, a odczytywane są w urządzeniu elektronicznym (terminalu), który te informacje łączem telefonicznym przekazuje do Banku. Na tym pasku jest też zapisany sposób akceptacji transakcji, tzn. jest tam informacja czy transakcje potwierdzasz PINem czy podpisem.

Karty z chipem (mikroprocesorem) – te same informacje są zapisane na maleńkim procesorze umieszczonym na karcie (takim samym jak w komputerze), różnica pomiędzy paskiem magnetycznym a chipem jest taka, że chip może zmieścić kilka tysięcy razy więcej informacji niż pasek magnetyczny , można tam np. zapisać dane z dowodu osobistego, kartę zdrowia, kartę miejską i mnóstwo innych informacji. Dziś ze względu na to, że nie wszystkie terminale są przystosowane do odczytywania informacji z Chipa (w Polsce jest to ponad 90%, jednak w krajach zachodnich jest znacznie gorzej), produkuje się tzw. karty hybrydowe: posiadające i pasek i chip - po to, aby można było wszędzie płacić kartą. W przypadku kart z chipem transakcje prawie zawsze potwierdza się numerem PIN.

Karty zbliżeniowe – są to karty posiadające antenę radiową, dzięki której potrafią „komunikować się” z terminalem. Zbliżeniowo można zapłacić bardzo szybko, a komunikacja radiowa powoduje, że wystarczy tylko zbliżyć kartę do terminala. Funkcji zbliżeniowej używa się do płatności na małe kwoty (do 50 złotych), dlatego przy płatnościach zbliżeniowych na małe kwoty nie ma potrzeby wprowadzania PINu, czy podpisywania rachunku.

Karty wirtualne – to bardzo szczególne karty, które również wymieniałam w podziale ze względu na zastosowanie. Karty wirtualne są szczególne, dlatego, że do wykonania płatności „na odległość” (głównie w Internecie lub poprzez zlecenie składane telefonicznie) nie jest potrzebna fizyczna obecność karty, w związku z tym karty te mają bardzo różną postać:
• karty bez paska magnetycznego i chipa (aby nie użyć takiej karty w terminalu w sklepie),
• bez miejsca na podpis,
• w ogóle bez plastiku – Bank przysyła Klientowi kartonik podobny do karty lub nawet wiadomość email albo sms ze wszystkimi numerami i informacjami potrzebnymi do dokonania zakupu. W systemie bankowym karta ta działa jak każda inna, ale plastik nigdy nie powstanie.
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.