Gruzińska delegacja z wizytą w siedzibie głównej SBR Bank w Szepietowie

 

Polski system bankowości spółdzielczej i sukces tego modelu na Podlasiu na przykładzie Spółdzielczego Banku Rozwoju były tematem spotkania w Szepietowie delegacji gruzińskiej z Zarządem SBR Bank.

 

Spotkanie odbyło się 7 kwietnia 2014 przy okazji pobytu w województwie podlaskim oficjalnej delegacji z Gruzji, przybyłej na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.  Wizyta studyjna gruzińskich gości zrealizowana została w ramach programu Rynkowe Sojusze Przeciwko Ubóstwu (ALINSOW), którego celem jest poprawa polityki, podejścia i polepszenia dialogu pomiędzy różnymi szczeblami władzy w sferze rolnictwa.

 

W skład delegacji weszli m.in. przedstawiciele Komisji Rolnictwa oraz Komisji ds. Polityki Regionalnej i Samorządności  Parlamentu Gruzji,  reprezentanci Agencji Rozwoju Rolnictwa i Spółdzielczości, a także władz samorządowych  - przewodniczący Rad i Zarządów kilku gmin.

 

Tematem spotkania w głównej siedzibie SBR Bank w Szepietowie był polski system bankowości spółdzielczej. Ma ona w Polsce bardzo długie, jeszcze przedwojenne tradycje, z powodzeniem przeszła przez okres zmian ustrojowych  i obecnie jest sektorem z powodzeniem konkurującym z bankami komercyjnymi.

 

Prezes SBR Bank Krzysztof Radziszewski podkreślił na spotkaniu z delegacją gruzińską, że bankowość spółdzielcza jest sercem polskiej bankowości. Jest sektorem szczególnie blisko związanym z polską wsią i rolnictwem, ale także coraz mocniej akcentuje swoją obecność w dużych miastach, gdzie współpracuje z przedsiębiorcami oraz pozyskuje coraz liczniejsze grono klientów indywidualnych. Zakres usług oferowanych przez SBR Bank, podobnie jak w przypadku i innych banków spółdzielczych,  nie odbiega od produktów banków komercyjnych.  Cechą wyróżniającą SBR Bank od banków komercyjnych jest  m.in. polskość  - kapitał banku jest w 100 procentach  polski oraz przywiązanie do klienta, którego bank wspiera, nawet w sytuacjach kryzysowych.

 

Gości z Gruzji interesowały m.in. sprawy formalno-prawne związane z powstawaniem i funkcjonowaniem banków spółdzielczych. W Gruzji nie funkcjonuje sektor bankowości spółdzielczej, jednak w  parlamencie trwają rozmowy na temat uregulowań dopuszczających  tworzenie takich banków.

 

SBR Bank działa na rynku od 1955 roku, jest w 100% polskim bankiem, zrzeszonym w Grupie BPS. Jest liderem bankowości spółdzielczej na Podlasiu,  posiada sieć 20 placówek bankowych: 10 Oddziałów zlokalizowanych w Szepietowie, Nowych Piekutach, Białymstoku, Suwałkach, Grajewie, Łomży , Płaskiej i Warszawie oraz 10 Punktów Obsługi Klienta. Dysponuje własnymi 24 bankomatami. Pod względem  wielkości sumy bilansowej zajmuje 12 miejsce wśród 364 banków spółdzielczych w Zrzeszeniu BPS.


  •  

  •  

  •  

  •  
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.