Od 1 marca w banku z nowym dowodem osobistym

 

1 marca 2015 r. wchodzą w życie zmiany dotyczące nowych dowodów osobistych. Każdy, kto po 1 marca złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego – otrzyma dokument na nowym wzorze, na którym nie będzie adresu zameldowania. Informację o zameldowaniu banki pozyskają z pisemnych oświadczeń.  

 

Nowy wzór dowodów osobistych zawierać będzie szereg nowych zabezpieczeń, m.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby.  Na dokumencie znajdować się będą informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim.  W dowodzie nie będzie adresu zameldowania, informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza dokumentu.

 

Brak adresu zameldowania w dowodzie osobistym nie będzie dla klientów banków utrudnieniem w załatwieniu formalności – informuje o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w komunikacie opublikowanym na www.msw.gov.pl. Czytamy w nim m.in., że: „Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem. Dotychczas banki informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjnym również czerpały z oświadczeń. Przypomnijmy, że wiele formalności w banku wciąż możemy załatwić na podstawie paszportu. To także dokument tożsamości, który nie zawiera informacji o adresie zameldowania”.

 

Więcej o nowych dowodach: TUTAJ


  •  
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.