Jak prawidłowo podpisywać się na dokumentach?

Często zadajemy sobie pytanie: Jaki powinien być wzór podpisu na dokumentach? Czy powinno to być imię i nazwisko, a może wystarczy samo nazwisko?
Mimo, że podczas wizyty w Banku zawsze pracownik prosi o dokument tożsamości, np. dowód osobisty, to podpis pełni równie ważną rolę. Jest on jednym z elementów, na podstawie których pracownicy Banku identyfikują Klienta. Zatem jaki powinien być podpis?
Przede wszystkim własnoręczny, ponieważ taki podpis zawiera w sobie osobiste, unikalne cechy jak: ukształtowanie liter, sposób ich łączenia itp., pozwalają one na stwierdzenie, że jest on autentyczny. Każdy ma unikalny charakter pisma, jego odzwierciedlenie łatwo odnajdzie w podpisie grafolog.
Ważne, jest przede wszystkim aby mieć ten sam wzór podpisu, żeby był on unikalny i jednocześnie powtarzalny. Należy zwrócić uwagę na to, jak się podpisujemy w życiu codziennym np. jeżeli wszędzie podpisujemy się nazwiskiem, wtedy najłatwiej będzie podpisać się tak samo pod umową o otwarcie rachunku, złożeniem dyspozycji, czy wnioskiem o kartę. Jeżeli natomiast podpisujemy się imieniem i nazwiskiem, lub zupełnie nieprzypominającą niczego parafką (ale wszędzie powtarzalną ) podpiszmy tak również w Banku. Trzeba pamiętać, że bardzo ważny jest podpis, który złożyliśmy na swojej karcie, ponieważ musi on być zgodny z podpisem na wydruku, który otrzymujemy w sklepie z terminala płatniczego. Stanowi to bowiem potwierdzenie, że to właśnie właściciel karty dokonał transakcji i ją zaakceptował. Warto wiedzieć, że wzór podpisu złożony przy podpisaniu umowy stanowi „bazę” dla kolejnych dyspozycji i operacji związanych z rachunkiem.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje o celu ich używania i zmianie ustawień znajdują się TUTAJ.
Niedokonanie zmian ustawień na blokujące zapisywanie plików cookies jest wyrażeniem zgody na ich zapisywane.